Fotografia na každý deň

Dňa 15. mája 2019 sa v Podtatranskej knižnici v Poprade konal seminár určený redaktorom  školských časopisov. Seminár bol spojený s workshopom pod názvom „Fotografia na každý deň“.  Žiakom prednášal Maroš Akuratný výborný grafik, ktorý si za hlavnú tému seminára ako už z názvu vyplýva vybral fotografiu a prácu s ňou. V teoretickej časti sa zameral na 7 hlavných bodov. Tu sú:

1. Inšpirácia – nájdi si niekoľko skvelých nápadov na Pintereste
  2. Smelosť – neboj sa pohybovať a chvíľku zacláňať iným, fotíš predsa dôležité momenty pre svoj časopis
  3. Človek – novinárska fotografia by mala vždy zachytávať človeka
  4. Svetlo – nikdy nefoť oproti zdroju svetla
  5. Orientácia – fotenie na výšku či šírku? Vychádzaj zo situácie
  6. Výraz – dbaj o to, aby ľudia prejavovali emócie
  7. Uhol – skús to z viacerých uhlov

Teoretická časť nasmerovala žiakov tým správnym smerom. Potom si už mohli vyskúšať dané rady a odporúčania priamo v praxi. K dispozícii mali  priestory knižnice, kde sa doslova a do písmena mohli „vyšantiť.“ Na záver sa Maroš ešte vyjadril k jednotlivým fotografiám a zhodnotil čo je dobré a čo by sa dalo urobiť lepšie.

Seminára sa spolu zúčastnilo 32 žiakov z 8 základných škôl Prešovského a Košického samosprávneho kraja.

Danica Gažúrová

f 1f 7f 6f 8f 2f 5f 3f 4