loga kniznicapp psk 

  

Živé knihy 4

Mladí inšpirovali mladých svojimi príbehmi už po štvrtý raz v priestoroch Podtatranskej knižnice v Poprade. V stredu 18. januára sa stredoškolákom zo Strednej odbornej školy Tatranskej akadémie a Strednej odbornej školy, Okružná predstavili ako Živé knihy stredoškoláčka s cestovateľskými skúsenosťami a ambíciami Katarína Kériová a predseda OZ Mladí ľudia a život a vedúci Klubu mladých v Spišskej Novej Vsi Matej Farkalín.
Živé knihy rozprávali v kruhu medzi študentmi, kedy sa svojimi životnými príbehmi snažili zbúrať predsudky a stereotypy, ktoré v nich mohli ostávať. Svojím príkladom a skúsenosťami prišli ukázať, že vybrať sa na správnu cestu síce nie je jednoduché, ale pre spokojnosť v živote dôležité. Zároveň študentom napovedali, čo robiť, aby sa im podarilo byť úspešnými.
Katarína Kériová odhalila čaro a zmysel cestovania, keď mala možnosť cez program Erazmus plus navštíviť Štrasburg, Brusel a Maastricht. Program dáva príležitosť študentom, pedagógom, pracovníkom s mládežou a dobrovoľníkom stráviť obdobie v zahraničí a zlepšiť tak svoje poznatky, zručnosti a zamestnateľnosť.
K túžbe cestovať priviedli Katarínu taktiež najobľúbenejšie fantasy série Hostiteľ od autorky Stephenie Meyer a Fable Heaven od Brandona Mulla, ktoré predstavila aj študentom. Ich dej považuje za pútavý a strhujúci. Postavy v nich sú prinútené veľa cestovať, čo v Kataríne vyvolalo predstavy o cestovaní, spoznávaní a neustálom dobrodružstve. Knihy ju preniesli na exotické a iné zvláštne miesta, ktoré sa neskôr rozhodla navštíviť.
Na pobyte v zahraničí spoznala kultúru, históriu a architektúru európskych miest, ale aj veľmi pohostinných a milých ľudí, s ktorými si dopisuje dodnes. Jedna z hlavných vecí, ktorá ju láka na cestovaní, je používanie cudzích jazykov. Priznala však, že v anglicky hovoriacich krajinách mala najskôr ťažkosti zachytiť rýchle tempo reči domácich a hneď im rozumieť.
Študijný pobyt absolvovala aj na Cypre, kde ju prekvapila vysoká úroveň školstva, ale aj prístup študentov k vzdelávaniu. Ako spomínala, každý jeden mal po škole vyplnený voľný čas mimoškolskými aktivitami a po večeroch sa s radosťou pripravovali do školy. Bolo na nich vidieť, že si štúdium vážia. Mala možnosť zažiť aj odvrátenú stranu Cypru v jeho tureckej časti, kde prevládajú nepokoje. Vtedy si naplno uvedomila nežiaducu situáciu vo svete.
Keďže Katarínu najviac láka exotika, ako prvú cestu zo svojich zarobených peňazí, si vybrala Maltu. Tam spoznala nielen kúsok raja, ako ho nazvala, ale aj dávku adrenalínu a dobrodružstva.
Cestovanie sedemnásťročnú študentku v mnohom obohatilo a mladým odporúča vycestovať do sveta, keď budú mať možnosť. Existuje viacero spôsobov ako na to a sama sa ponúkla v prípade záujmu, pomôcť vyhľadať ten najvhodnejší spôsob.
Priznala, že vo svojom okolí nemá pochopenie pre svoju cestovateľskú vášeň. Všetko svoje úsilie vkladá do privyrábania a neskôr investuje všetky peniaze práve do cestovania. Po skončení strednej školy má ambíciu ísť na misie do Afriky a iných rozvojových krajín.

Matej Farkalín začal svoje rozprávanie o Šlabikári a Cvičebnici diktátov, ktorú nemal rád. Na týchto dvoch príkladoch chcel ukázať, že už od detstva nebol stotožnený s formálnym spôsobom vzdelávania, aké prebieha na štátnych školách. Táto nespokojnosť ho vždy lákala vyhľadávať neformálne metódy učenia sa. V pätnástich rokoch sa zapojil do aktivít OZ Mladí ľudia a život. V v osemnástich sa mu podarilo získať dôveru a stal jeho predsedom.  Spôsob osvety a vzdelávania, ktorému sa združenie venuje, ho ovplyvnilo natoľko, že išiel ďalej študovať odbor animátor voľného času.
Študentov presviedčal nevzdávať sa svojho sna. Verí, že sa im napríklad tak ako jemu, podarí vymyslieť si pracovnú pozíciu, o ktorej dlho premýšľal. Spomínal aj na časy, kedy nemal podporu  a porozumenie od svojho okolia. Neverilo, že v združení tak mladí ľudia môžu dosiahnuť veľké ciele. Dnes si vo svojich dvadsiatich siedmych rokoch  žije svoj sen a realizuje plány s mládežou. Pracuje ako vedúci Klubu mladých, kde organizuje voľný čas všetkým, ktorí majú záujem. Študentov zaujal aj niektorými technikami neformálneho vzdelávania, kedy sa mali možnosť nielen niečo naučiť zábavnou formou, ale zároveň sa nad myšlienkou aj zamyslieť.
Vo svojom voľnom čase číta rád napríklad Lasicu a Satinského a odborné knihy z oblasti reklamy a marketingu, ktoré využíva pri svojej práci. Prečítaných má aj pár kníh osobnostného rastu. Je však presvedčený, že pokiaľ nie je človek vnútorne presvedčený o svojom sne, či cieli, knihy tohto typu nemusia mať taký účinok, aký očakáva.
Veríme že aj táto dvojica Živých kníh bola obohatením pre stredoškolákov a dokázali ich inšpirovať a povzbudiť pri hľadaní a neskôr napĺňaní svojich, ambícií, snov.
Adriana Hricková

Fotodokumentácia:

DSC05940wDSC05941wDSC05942wDSC05946wDSC05948wDSC05951wDSC05953wDSC05955wDSC05956w

plagát-Živé-knihy-4