Karpatskí Nemci Horného Spiša
Karpatskí Nemci Horného Spiša. Pod týmto mottom otvorila 5. februára 2016 miestna skupina Karpatskonemeckého spolku na Slovensku v Poprade výstavu o živote a činnosti karpatských Nemcov Horného Spiša. Otvorenie sa uskutočnilo v Podtatranskej knižnici v Poprade. Na otvorení sa zúčastnili nasledovní hostia: predseda Karpatskonemeckého spolku na Slovensku pán Dr. Ondrej Pöss, predsedníčka regiónu Horný Spiš – Mgr. Mária Recktenwald, predsedovia miestnych skupín Horného Spiša – Spišská Nová Ves pani Eleonóra Hodáková, Kežmarok – Ing. Vojtech Wagner, Mgr. Patrik Lompart za Karpatskonemeckú mládež. Prítomných pozdravil aj primátor mesta Poprad, Ing. Jozef Švagerko.
Aby ľudia lepšie spoznali dejiny a prítomnosť Nemcov Horného Spiša, bola výstava rozdelená do jednotlivých tematických celkov.
Kto sú karpatskí Nemci
V tejto časti nájdu návštevníci informácie o osídlení Horného Spiša, ale aj Slovenska nemeckými odborníkmi. S Belom IV. nie sú spojené len dramatické udalosti s hrozným vpádom Mongolov, ale aj veľké osídľovanie Nemcami. Boli to remeselníci, kupci, baníci ale aj rytieri a duchovní. Prisťahovalcom bolo prisľúbené, že tu môžu žiť podľa svojho domovského „Nemeckého práva“. Ďalej sú to informácie o živote a činnosti Nemcov v ďalších rokoch až po prítomnosť.
25 rokov Karpatskonemeckého spolku – miestna skupina Poprad
V tejto časti je popísaný vznik Miestnej skupiny v Poprade ako aj Karpatskonemeckého spolku na Slovensku. V ďalšom sú to informácie o činnosti za uplynulých 25 rokov. K tejto časti patrí samozrejme predstavenie jednotlivých predsedov miestnej skupiny s ich životopisom.
Z našej kroniky
Listovali sme v kronike Miestnej skupiny a vyhľadali najzaujímavejšie fotografie, aby sme našu 25. ročnú činnosť zdokumentovali aj v obrazoch. Tu sme mohli predstaviť len zlomok z našej činnosti.
Z truhlice našich predkov
V tejto časti sme predstavili ručné práce, kroje ale aj náradie, ktoré sa používalo v domácnostiach. Sú tu vystavené staré Biblie, spevníky, kniha domácich Bohoslužieb pre celý rok vrátane rodokmeňa rodiny, staré doklady, knihy, obrazy. Dokonca aj vysvedčenia a maturitné tablo.
Smutné roky – bolestivé spomienky
Pre členov výboru, ktorí túto výstavu pripravovali, bola táto časť výstavy veľmi pôsobivá. Boli to svedectvá žien – členiek Miestnej skupiny Poprad o ťažkých a smutných časoch rokov 1945 – 1947. V tom čase boli samé ešte deťmi, ktoré svoje detstvo stratili skrz vojnu a museli bojovať o svoje prežitie. Keď sa vrátili domov, bol ich domov pre nich stratený a svoj život museli začať odznova.
Karpatenblatt – Mesačník Nemcov na Slovensku
S miestnou skupinou v Poprade je tiež spojená myšlienka, vydávať časopis v nemeckom jazyku, ktorý by na Slovensku informoval o živote Nemcov na Slovensku. Prvé číslo Karpatenblattu vyšlo v septembri 1992. Na jednom paneli boli na jednej strane predstavení všetci šéfredaktori až do zrušenia redakcie v Poprade s ich životopismi. Medzi týmito nemohla chýbať ani pani Netíková, dlhoročná spolupracovníčka šéfredaktorov Karpatenblattu. Predstavili sme aj niekoľko čísiel Karpatenblattu. Prvé číslo a ďalšie ročníky, ktoré dokumentovali vonkajšie zmeny vzhľadu týchto novín.
Umelci – maliari miestnej skupiny Poprad
Táto časť výstavy chce upozorniť aj na umeleckú činnosť našich členov. Pán Ladislav Muntag, ktorý bol už pri zakladaní spolku. Jeho básne sme mohli často čítať aj v Karpatenblatte. Vo svojom voľnom čase maľoval obrazy. Jeho dcéry nám dali k dispozícii niektoré z týchto obrazov pre túto výstavu. Druhý, Ing. Karol Koschik je o niečo mladší, čo je vidieť aj na jeho vystavovaných obrazoch. Obidvaja sú amatéri, nemajú umelecké vzdelanie.
Touto výstavou sme chceli ukázať, kto sú karpatskí Nemci a ich spolužitie s inými národnosťami. Naši predkovia ale aj my chceme pracovať pre dobro našej domoviny pod Vysokými Tatrami a ukázať naše srdcia otvorené pre každého. Ing. Františka Kovalčíková
Z vernisáže: