Klub detských čitateľov - začíname, pridaj sa aj Ty !

V rámci prebiehajúceho roka čitateľskej gramotnosti sa aj Podtatranská knižnica zapojila do ďalšieho rozvoja čítania. Okrem podujatí, ktoré ponúka pre školopovinné deti v dopoludňajších hodinách, rozbehla poobede Klub detských čitateľov pre štvrtákov  a piatakov základných škôl v Poprade.
Prvé stretnutie klubu sa konalo pred polročnými prázdninami 2. februára 2017 o 16, 00 hodine na detskom oddelení Podtatranskej knižnice na Západe. Témou, ktorá sa niesla celým programom, bolo lietanie a lietajúce stroje.
V úvode sa žiaci oboznámili s lietaním prostredníctvom pesničky s názvom O lietaní z literárneho zábavníka pre dievčatá a chlapcov ZIPS, ktorý vychádza raz za dva mesiace. Deti sa porozprávali o svojich skúsenostiach s lietaním, ale aj s tým, či niekedy snívali o vznášaní sa v oblakoch.
Po vyrozprávaní zážitkov a fóbií z lietania sa deti zahrali bezpečne na zemi starú známu hru Letí, letí všetko letí.
Časopis ZIPS zaviedol deti aj do histórie letectva a lietania. Dozvedeli sa, že ľudia už odpradávna závideli vtákom schopnosť lietať a snívali o tom, aké by bolo úžasné vzniesť sa do vzduchu a voľne poletovať po oblohe. Prečítali si o prvých pokusoch vyletieť medzi oblaky a aj o tom, kde vznikli a na čo sa používali lietajúce lampióny.
Ďalšou hrou pre deti bol knižný kasting, kde si spomedzi 5 kníh vybrali tú, ktorá ich najviac zaujala podľa rôznych kritérií. Hodnotili obálku, názov knihy, informácie o obsahu, a prvý odsek z prvej kapitoly knihy. Z víťaznej knihy každý prečítal ešte pár viet.
Deti si svoje mozgové závity zahriali pri hádaní hádaniek na tému lietanie a preverili svoje zručnosti pri skladaní papierového lietadla, s ktorým sa „preleteli“ po oddelení pre deti a mládež. Vybrali si aj knihy na voľnočasové čítanie a zároveň si zopakovali uloženie kníh v knižničnom fonde.
Na záver sa deti dohodli na ďalšom stretnutí Klubu detských čitateľov, ktoré sa uskutoční 9. 3. 2017 o 16,00 hodine (štvrtok) v priestoroch Podtatranskej knižnice na Západe na tému Mátohy, strašidlá, upíri, duchovia.
Srdečne Vás pozývajú zabaviť sa!
Lucia Rušinová

DSC06039wDSC06041wDSC06042wDSC06043wDSC06044wDSC06051wDSC06054wDSC06059wDSC06061w

KDČ

sova knihy