loga kniznicapp psk 

  

Terry Pratchett

Sir Terry Pratchett (celým menom Terence David John Pratchett) bol anglický autor fantasy literatúry. Narodil sa v Beaconsfielde v anglickom grófstve Bucks Davidovi a Eileen Pratchettovcom. Svoje vzdelanie pripisuje High Wycombe Technical High School a Beaconsfieldskej verejnej knižnici.

Po odchode zo školy získal prácu v miestnych novinách a neskôr pôsobil v niekoľkých ďalších regionálnych novinách v juhozápadnom Anglicku vrátane Western Daily Press. Prvým vydaným dielom bola krátka poviedka Hádova práca, uverejnená v školskom časopise keď mal trinásť rokov a potom zase v časopise Science Fantasy, za čo dostal 14 libier. Druhá uverejnená práca sa nazývala Nočný tvor a objavila sa v 156. čísle časopisu New Worlds. Počas svojej novinárskej praxe bol vyslaný urobiť interview s jedným z riaditeľov malého vydavateľstva, kde práve vychádzala nová kniha. Počas rozhovoru sa zmienil, že sám napísal knihu Koberčania- nakoniec vyšla a bola slávnostne predstavená v oddelení kobercov obchodného domu v Londýne. 

Prácu nechal, keď začal zarábať viac peňazí príležitostným písaním. To mu umožnilo zvýšiť tempo a  väčšinou sa mu darilo napísať dve knihy ročne. Koberčania – základ príbehov o nómoch (Knihy nómov,  Koniec sveta v hypermarkete, Do boja s človekom, Hor sa k nebesám, Odvrátená strana slnka, Strata), séria diel „Úžasná Plochozem“, Dobré znamenia –spolu s Neilom Gaimanom, humorne poňatý príbeh o zrodení Antikrista, séria príbehov Johnyho Maxwella, ktorý vidí mŕtvych, mimozemšťanov a množstvo ďalších divných vecí: Johny, iba ty môžeš zachrániť ľudstvo – sci-fi o tom, čo sa stane, keď sa z počítačovej hry stane skutočnosť a hráči zistia, že vo virtuálnej prestrelke zabíjajú živé bytosti; Johny a bomba – v origináli Johnny and the Bomb; Johny a mŕtvi – v origináli Johny and the Dead. 

Nefalšovaná mačka – humorný úvod do mačacej povahy

Od roku 1998 je držiteľom rádu za zásluhy o Britské kráľovstvo za službu literatúre. So sebe vlastnou iróniou to komentoval vyhlásením v zmysle „mám podozrenie, že 'službu literatúre' preukážem, keď sa zdržím ďalších pokusov nejakú napísať“. Bol mu udelený čestný doktorát literatúry. Ako svoje záľuby Pratchett uvádzal „písanie, prechádzky, počítače, život“.Bol dobre známy aj zvláštnou záľubou v pokrývkach hlavy, čo vidieť na zadných stranách obálok originálnych vydaní väčšiny jeho kníh.  Kráľovná Alžbeta II. mu udelila za zásluhy v literatúre Rad britského impéria. 

Jeho dcéra Rhianna Pratchettová (narodená 1976) je autorkou fantasy a novinárkou.

TPw