loga kniznicapp psk 

  

Harper Lee

Americká spisovateľka a redaktorka. Narodila sa v Monroeville ako potomok Roberta E. Leea, južanského generála Občianskej vojny. Jej dobrým priateľom v detstve bol Truman Capote, s ktorým si skvelo rozumela, pretože obidvaja mali spisovateľské vlohy.

Harperin otec bol bývalý redaktor novín aj ich majiteľ. Neskôr slúžil ako štátny senátor a ako právnik. Harper študovala právo na univerzite v Alabame , ale nedoštudovala.  Počas štúdia napísala pár študentských publikácií a podieľala sa  na tvorbe študentského časopisu.

Nejaký čas strávila ako výmenný študent na Oxfordskej univerzite. Šesť mesiacov pred ukončením štúdia odišla do New Yorku, aby sa mohla plne venovať svojej literárnej kariére. Pracovala aj ako úradníčka leteckej spoločnosti Eastern Air Lines a British Airways.

V roku 1959 publikovala svoj román s názvom Nezabíjajte vtáčika, ktorý sa hneď po vydaní stal bestsellerom. Román popisuje hrubé medzirasové vzťahy medzi „farebnou“ („chudobnou“) vrstvou obyvateľstva a „bielou“ („bohatou“) vrstvou obyvateľstva, ktoré najbúrlivejšie panovali v dobe hospodárskej krízy na juhu USA. Za toto jedinečné dielo, ktoré prerazilo spoločenské hranice, získala v roku 1961 Pulitzerovu cenu za literatúru.

Ďalšie jej dielo je Postav hliadku.

HL w