loga kniznicapp psk 

  

Prvá bosá tanečnica - Isadora Duncanová

Isadora Duncanová (1877 – 1927). Americká tanečnica , vlastným menom Dora Angela Duncan, vytvorila originálny štýl vyjadrenia, opierajúc sa o nové tendencie moderného tanca. Bola jeho priekopníčkou. Tanečný pohyb chápala ako vyjadrenie slobodnej mysle a radikálne sa vzoprela obmedzeniam klasického tanca. Chcela znovu objaviť krásu pohybu ľudského tela. Jej vplyv na vývoj scénického umenia a na nastupujúce generácie tanečníkov bol veľký. Tancovala odetá do gréckej tuniky, bosá a s rozpustenými vlasmi. Pre vtedajšie publikum to bola šokujúca novinka.
Vystupovala aj v Európe, vlastne sa tu po čase usadila. Jej tanečné kreácie mali možnosť vidieť aj hostia a obyvatelia západočeských kúpeľných miest (1902). Od roku 1902 sa venovala aj tanečnej pedagogike. Založila tanečnú školu pre deti v Berlíne a Moskve.
Jej súkromný život bol tiež škandalózny a poznačený tragédiou. V roku 1913 nešťastne prišla o svoje dve deti, zahynuli aj so svojou pestúnkou v parížskej Seine.
Do Moskvy cestovala často, priťahovalo ju boľševické hnutie. Dokonca prijala ruské občianstvo, pričom to americké stratila. V roku 1922 sa zoznámila s básnikom Sergejom Jeseninom. Onedlho sa vzali, no vzťah – príliš nevyrovnaný a búrlivý – sa rozpadol.
Koncom 20-tych rokov ju postihli aj finančné problémy. Ďalej pokračovala v búrlivom spôsobe života, posledné roky prežila v Paríži a na juhu Francúzska.
Isadore sa stala osudnou jedna cesta kabrioletom v okolí Nice.
Jej dlhý vlajúci šál sa zamotal do kolesa auta........
Slávna tanečnica zomrela vo veku 50 rokov.
bosa w